Leguán zelený

16. dubna 2008 v 11:53 | Lingiti B) |  Leguán zelený
Leguán zelený
Třída:Plazi (Reptilia)
Řád:Šupinatí (Squamata)
Čeleď:Leguánovití (Iguanidae)
Druh:Leguán zelený (Iguana Iguana)
Výskyt:tropická Střední a Jižní Amerika
Velikost:100 - 200cm
Hmotnost:až 4kg
Rozmnožování:20-40 vajíček, inkubace 3-4 měsíce
Potrava:Rostlinná i živočišná složka
Charakteristika:
Leguáni patří do podřádu ještěrů a v mnoha směrech se podobají agamám. V typickém případě mají ještěrkovité tělo se čtyřmi pětiprstými končetinami a dlouhým ocasem, který obvykle přesahuje délku těla. Dalšími charakteristickými znaky jsou výrazný hrdelní lalok a hřeben ze zahnutých trnů. Drápy jsou u nich poměrně dlouhé a zahnuté, leguánovi zajišťují pevné držení na větvích. Samice je navíc využívají při hrabání. Ocas je až třikrát delší než tělo a při nebezpečí je používán jako obranná zbraň. Samci mají oproti samicím vyšší krční a hřbetní hřeben a výraznější stehenní póry. Leguán zelený umí velice dobře šplhat, obratně přeskakuje z větve na větev a využívá vlastně všech rostlinných pater deštného pralesa, od země až po koruny stromů ve třicetimetrové výšce.
Prostředí a stanoviště:
Přirozeným prostředím leguána zeleného jsou bažinaté kraje, mořská pobřeží nebo savany, ale nejvíce mu vyhovují tropické pralesy.
Způsob života:
Leguán zelený je aktivní hlavně ve dne, na zem slézá pouze k večeru za potravou. Zpravidla žije skryt mezi větvemi a listím hluboko v pralese. Odpočívá na nezastíněných větvích a vyhřívá se na slunci. I přes svou značnou hmotnost je leguán zelený schopen lehce se pohybovat po tenkých větvích. Při hrozícím nebezpečí hledá leguán zelený spásu ve vodě.
Způsob obživy:
Leguán zelený přijímá potravu rostlinné i živočišné složky a mění se hlavně podle jeho věku. Dospělá zvířata se živí především rostlinnou potravou, na některých územích však žerou i drobné savce a ptačí holátka. Jejich rostlinný jídelníček se skládá z různého listí, bobulí a sladkých ovocných plodů nebo mladých výhonků. Světleji zbarvená mláďata leguánů loví nejraději hmyz a jeho larvy, pavouky, červy a drobné bezobratlé živočichy, za kterými musí častěji slézat na zem.
Rozmnožování:
Pohlavní dospělost: ve 3. roce života
Délka inkubace: 3 - 4 měsíce
V době rozmnožování je leguán zelený teritoriální a samci spolu často bojují. Jejich souboj je však do jisté míry ritualizovaný - má ustálená pravidla. Samice kladou asi 20 - 40 vajíček. Pro snůšky vyhrabávají až 60cm hluboké a 2m dlouhé nory. Vajíčka měří přibližně 3,5cm. Čerstvě vylíhlá mláďata jsou jasně zelená a měří 19 - 27cm. V přírodě se malí leguánci zdržují určitý čas spolu. Společně loví a pohromadě i nocují.
Ochrana druhu:
V současné době nejsou zavedena žádná ochranná opatření. V mnoha oblastech je však leguán zelený pronásledován a loven pro maso.
Zajímavosti:
  • Pokud se leguán zelený cítí ohrožen, vztyčí řadu trnů na svém hřbetě do výhružně působící pozice a snaží se tak zastrašit nepřítele.
  • Dospělý leguán zelený nemá mnoho přirozených nepřátel, výjimkou jsou velké kočkovité šelmy, krokodýli a hroznýši.
  • Výborně chutnající bílé maso leguánů a lahůdková vejce jsou pro mnoho lidí žijících v Jižní Americe důležitým zdrojem potravy.
mládě:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama