Gekon turecký

16. dubna 2008 v 12:05 | Lingiti B) |  Gekon turecký
Gekon turecký
Na evropském kontinentu je popsáno celkem 7 druhů gekonů (Gasc, J. P. et al., 1997). V příbřežních oblastech kolem Středozemního moře se můžeme velmi často setkat s 8 - 10 cm dlouhým gekonem tureckým Hemidactylus turcicus (Linnaeus, 1758) (Obr.1).
Tohoto gekona nacházíme po setmění na kamenných zídkách, na stěnách budov i na skalách. Vhodnost prostředí pro život gekona tureckého je podmíněna především množstvím vhodných úkrytů. Za ty mohou sloužit stejně dobře skalní štěrbiny a mezery mezi kameny jako úkryty za okenicemi či okapy na budovách.
Tento druh patří k poměrně snášenlivým, což dokazuje nejen fakt, že v přírodě můžeme pozorovat několik jedinců stejného druhu poměrně blízko sebe, ale také skutečnost, že gekon turecký se na některých místech vyskytuje společně s jinými druhy gekonů. Osobně jsem měl možnost pozorovat polorozpadlé zdi obývané gekonem Hemidactylus turcicus a Tarentola mauritanica a Hemidactylus turcicus a Phyllodactylus europaeus. Také při uchopení do ruky se tento gekon nechová agresivně a nepokouší se zpravidla kousnout, tak jako jiné, stejně velké druhy.
V zajetí patří gekon turecký mezi poměrně bezproblémové chovance. I přes výše zmíněnou snášenlivost je vhodné je chovat v párech nebo ve skupinách samec a 2-3 samice. K chovu používáme terárium s kameny či kusy kůry, sloužícími jako úkryt. Jako substrát je vhodné použít vypraný hrubý písek, do kterého samice snáší 8-10 mm veliká vajíčka s vápnitou skořápkou. Z těch se za 50 - 70 dní vylíhnou mláďata.
Během chovné sezóny by se teploty v teráriu měly pohybovat kolem 30oC s nočním poklesem na zhruba 22oC. Inkubační teplota v rozpětí 28 - 30oC musí být spojena s odpovídající vlhkostí (přibl. 70 % r.v.). Zimní odpočinek chovných zvířat při teplotách 18 - 22oC není bezpodmínečně nutný.
Gekony krmíme malými cvrčky, moučnými červy a smýkaným hmyzem. Především samicím je potřeba zajistit dostatečný přísun vápníku. Gekoni bez problémů přijímají například drcené vaječné skořápky, ale je možno použít i některý z preparátů typu Roboran, Vitamix atp. Terárium asi obden rosíme - gekoni pijí kapky, ulpívající na stěnách. Mláďatům je potřeba předkládat potravu adekvátní jejich velikosti - octomilky, nymfy cvrčků a malé moučné červy či larvy zavíječe.
Ačkoli gekon turecký nepatří vzhledem ke svému zbarvení k tak atraktivním chovancům jako například felsumy, je jeho vcelku bezproblémový chov a odchov v zajetí jistě dostatečnou odměnou pro každého chovatele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama