Chameleon Jemenský

16. dubna 2008 v 12:13 | Lingiti B) |  Chamelon jemenský
Chameleon jemenský
Třída:Plazi (Reptilia)
Řád:Šupinatí (Squamata)
Čeleď:Chameleonovití (Chamaeleononidae)
Druh:Chameleon jemenský (Chameleo calyptratus)
Výskyt:Jemen, Saudská Arábie
Velikost:Samec až 60cm, samice 40
Rozmnožování:až 80 vajec, inkubace kolem 150 dnů
Potrava:převážně hmyz, ale i kousky ovoce
Orientační cena:mláďata kolem 300Kč, starší jsou dražší
Chameleon jemenský
Největší pozornost si chameleon jemenský získal především díky schopnosti měnit barvu,sledovat každým okem jiný objekt a specifickým způsobem lovu-vystřelováním dlouhého jazyka.Tento druh se vyznačuje nápadnou helmicí na hlavě (u dospělého samce dosahuje výšky až 8cm) a má také výrazný hrdelní hřeben.Také na hřbetě má chameleon jemenský vysoký hřeben tvořený jedinou řadou šupin.
Rozšíření: Jeho přirozeným výskytem jsou oblasti Arabského poloostrova, Jemenu a Saudské Arábie.
Zabarvení a chování: Zabarvení a chování chameleonů jemenských se sebou úzce souvisí. Jednak podle zbarvení těla můžeme poznat, jak se chameleon cítí nebo jakou má náladu a jednak to slouží i k domluvě mezi samotnými chameleony. Samotná změna barvy netrvá dlouho, stačí na to 3 vteřiny. Zabarvení nezáleží ale pouze na náladě a prostředí, ale také na stavu, teplotě, intenzitě a spektru osvětlení, denní době, ročním období. Barvy jsou mimořádně pestré, avšak není pravda, že se chameleoni mohou vybarvit do jakékoliv barvy. U chameleona jemenského převládají odstíny zelené, hnědé a černé barvy.
Chameleon jemenský je hmyzožravec, ale částečně přijímá i rostlinnou potravu. Určitě, ale nejsou vegetariáni. Rostlinná strava tvoří jen okolo 2% jejich jídelníčku. Nesnažte se chameleona předělat na býložravce-nepřežil by to. Plazi, tedy i chameleón jemenský, vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv. Vyjímku tvoří mláďata, která by měla mít zajištěn stálý přísun vhodné potravy správné velikosti. U mláďat se totiž může stát, že neodhadnou velikost hmyzu, který chtějí pozřít a mohou se jím zadusit. Mláďata proto krmíme malými cvrčky a různými druhy hmyzu. Dospělý chameleon jemenský může přijímat toto krmivo:
Z hmyzu jsou to hlavně cvrčci, sarančata, pavouci, mouchy, kobylky, motýli...
Z ovoce a zeleniny: jablka, hrozny, jahody, maliny, rajčata, salát, okurek, mrkev...
Příjem vody: Chameleon jemenský pije v drtivé většině jen tekoucí vodu nebo vodu stékající či zachycenou na listech rostlin.
Svlékání: Chameleon jemenský se svléká z kůže, protože rostou celý život a do staré kůže se nevejdou. Svlékají se asi jednou za dva měsíce. Nesvlékají kůži jako třeba například hadi v celku, ale po kouskách. Proces svlékání trvá jedno odpoledne. Kůže mu začne praskat a třením o větvičky se postupně zbavuje odumřelé kůže. Nepomáhejte mu, chameleon to zvládne sám!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama