Brookesia minima

16. dubna 2008 v 11:59 | Lingiti B) |  Brookesia minima
Rozšíření:Tento druh je až doposud znám jedině z ostrova Nosy Bé. Protože ostrov je hustě zalidněn a část je využívána pro třtinová pole, existují dnes jen dvě zbytkové populace ve vnitrozemí a na jihovýchodě ostrova. Je tedy zřejmé, že za několik let bude existovat pouze v našich teráriích.
Životní prostor: Jako všechny druhy Brookesia také B. minima žije ve vrstvě lístí á bylin ve zbytcích dešštného lesa. Tyto lesíky jsou někdy menší než 100m2 a je tedy otázkou, zda populace jsou ještě schopné přežít.
Velikost:Samci max. 28 mm, samice 34 mm. Brookesia minima je nejmenším chameleonem, pravděpodobně dokonce nejmenším plazem vůbec.
Charakteristika:Pozorujeme li B. minima v listí, podobá se více listu než chameleonu. Tělo je malé, válcovité, nepatrné končetiny jsou sotva nápadné, hlava je stěží odlišitelná od těla a hnědé zbarvení poskytuje dokonalé krytí. Ošupení je velké a nepravidelné. Na celém těle se nacházejí tuberkulovité šupiny. Po stranách hřbetního hřebínku probíhá řada malých ostnů, které směrem k ocasu zmenšují a kousek přesahují i na ocas. Špička čeníchu je zahnutá dolů, přílba je hrubě vrásčitá. Základní zbarvení je složeno ze šedých, hnědých, zelených a pískových odstínů. Často mívají kresbu z podélných pruhů, ale může se vyskytovat i jiná kresba. Někdy se objevuje nápadná světle písková skvrna na čele. O její funkci se můžeme jen dohadovat. Může sloužit k vnitrodruhové komunikaci. V tereáriu se dožívají 2 - 3 let. Samci jsou lehce rozeznatelní podle zesíleného kořene ocasu. Mimoto jsou menší a jejich tělo je víc ploché.
Terárium: Typ II. Pro chov páru nejmenší rozměry 30 x 30 x 30 cm. Ve větším teráriu sice můžeme chovat i skupinu, ale není to vhodné, protože chybí kontrola. Stěny pokryjeme kůrou, po které rádi šplhají. Velmi důležitá je správná volba substrátu. Nejvhodnější je zahradní zemina. V teráriu položíme šikmo dopředu se svažující 2 cm vrstvu substrátu. Zešikmní slouží k tomu, aby vlhkost spadala shora dolů a samice nalezla místo s ideální vlhkostí. V teráriu listí velmi rychle uschne. Proto na substrát položíme kousky tenkého korku a malé korkové trubičky, čímž imitujeme horní vrstvu. Na ně položíme několik listů. Zařízení doplníme popínavými rostlinami a velmi tenkými větvemi. Denní teplota 25 - 28°C, v noci pokles na pokojovou teplotu. Napodobování ročních období není nutné. Osvětlení 12 hodin denně.
Chov: Dlouhou dobu se o nejmenším chameleonovi vědělo jen to, že existuje. Teprve v poslední době byla učiněna pozorování jeho biologie. Stejně jako ostatní chameleoni žije samotářsky. Pozorování v přírodě dokazují, že v biotopu žije jeden kus na 1 m2 povrchu. Tím úžasnější jsou pozorování, že při náhlé změně počasí (příznaky cyklonů) se na jeden den spojují do párů. Další noc jsou pohlavně dospělá zvířata znovu nalézána samostatně. K páření dochází v přírodě stejně jako v teráriu pod ochranou tmy. Vzhledem k vnitrodruhové agresivitě je možný chov po párech nebo ve velkém teráriu ve skupině. Nikdy dva samci společně. Úhrnem lze říci, že B. minima žije podstatně otevřenějším způsobem života jako ostatní pozemní chameleoni, protože se nikdy neukrývá. Vždy spoléhá na svou nepatrnost a krycí zbarvení, takže je dobře pozorovatelný. Při námluvách pobíhá samec za samicí. Přitom rozpoznává, zda je připravena. Pokud ano, vyšplhá se samec na hřbet samice. K páření ale nedojde ihned. Často zůstává najejich zádech i několik dnů, jako některé druhy žab. K páření dochází pozdě večer a může být přerušeno zapnutím osvětlení. Při páření spí a ukončují ho následující ráno. O několik dnů pozdějijdou opět každý svou cestou. Samice velmi rychle přibírá a vždy klade 2 vejce 4 - 6 týdnů po páření. Budeme li mít štěstí, můžeme objevit po dalších 10 týdnech dvě mlád'ata měřící 13,5 - 14,5 mm. V prvních dnech mají zlaté zbarvení. Odchov nečiní problémy. Mlád'ata musejí být odchovávána jednotlivě v teráriích o rozměrech asi 10 x 10 x 10 cm. Pohlavní dospělosti dosahují asi v 1 roce.
Potrava:Je nejdůležitějším bodem chovu. Přijímají pouze nelétavé drosofily a chvostoskoky. V létě lze dodatečně podávat (ovšem s jistotou, že nedošlo k postřiku) mšice a bílé mušky. Důležité je, aby v teráriu vždy byla určitá koncentrace chvostoskoků, a proto mlád'ata nechováme ve velkých nádržích. Ve stáří 4 měsíců začínají lovit první malé drosofily. Spotřebu vody pokrývají rozprášenou vodou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama