Brookesia Decayri

16. dubna 2008 v 11:57 | Lingiti B) |  Brookesia decayri
Rozšíření: Madagaskar.
Tento druh je znám pouze z lesa u Ankarafantsika. Malý zbytek lesa je chráněn. Je charakteristický silnými klimatickými výkyvy, kterým se tento pozemní chame­leon podivuhodně přizpůsobil a jejich imitaceje v teráriu nezbytná. Léto je vlhké a teplé s vysokými srážkami. Zima je velmi suchá a chladná. Během zimy opadá listí a les se podobá našim zimním lesům. Pozemní chameleoni se tomuto drsnému a suchému podnebí jižní zimy přizpůsobílí a přezimují. Zahrabávají se do půdy nebo se ukrývají ve vrstvě listí a mezi kořeny. Podobné chování můžeme v chladných měsících pozorovat i u jiných druhů ze středozápadu a centrální vysočiny.
Životní prostor:Obývá vrstvu listí a bylin malého lesnatého území. Ve dne se ukrývá v listí. Pouze večer šplhá na stonky. přizpůsobení se životnímu prostoru odpovídá i jeho vzhled (list) a výběr potravy.
Velikost:Samci max. 76 mm, samice 85 mm.
Charakteristika:Tělo připomíná ležící suchý list. Patří k nejbizarnějším pozemním chameleonům. Zuby na hřbetě jsou velmi výrazné a jsou zakončeny vellkou destičkovou šupinou na horní straně kořene ocasu. Celé tělo a končetiny jsou pokryty nepravidelně uspořádanými hrbolkovitými a trnitými šupinami. Výrazná je také přílba, která má na zadním konci velkéostnité šupiny. Zbarvení je složeno z různých hnědých tónů. Velmi nápadné jsou černé skvrny za přílbou, v polovině těla a na horní straně kořene ocasu.
Teráríum:Typ II. Pro chov jednoho páru 30 x 40 x 30 cm. stěny musí být pokryty tenkým korkem nebo podobným materiálem. Podklad tvoří kyprá, asi 5 cm vrstva písku a rašeliny, která je stále mírně vlhká a pokrytá vrstvou listí. Již při plánování musíme zvážit, jaké bude mít zařízení, aby umožňovalo snadnou kontrolu. vše pokryjeme tenkými korkovými proužky a trubičkami, které rozložíme velmi nepravidelně. Terárium můžeme doplnit kapradinou nebo podobnými rostlinami a větvemi. Osvětlení a teplota dle roční.doby. během zimy je terárium každý třetí den krátce poroseno. Jinak denní rosení.
Chov: Brookesia decaryi žije velmi skrytě. Celý den tráví v listí. Cítí li se pozorován, zůstává při pomalých pohybech, pomalu se tiskne k podkladu a zcela se spoléhá na svou úžasnou schopnost napodobit list. Je potřeba mnoho trpělivosti a obratnosti, než se přestane cítit rušen přítomností člověka a můžeme jej v klidu pozorovat. Vnitrodruhová agresivita není příliš silná, pouze samci jsou mezi sebou nesnášenliví. Aktivuje ráno a večer. Zbytek dne tráví na pevném místě na povrchu listí a číhá na kořist. Svým chováním se přizpůsobil silnému kolísání ročních dob. Pro aklimatizaci je nejlepší stálá teplota 24 - 26°C a noční pokles na pokojovou teplotu. Osvětlení 14 hodin deneně. Koncem listopadu pomalu snižujeme teplotu a osvětlení na dobu nejméně dvou měsíců. Pak je znovu pomalu zvyšujeme. K přezimování potřebují teplotu 15 - 18°C. V noci může poklesnout. Osvětlení nejdéle 10 hodin denně. Během přezimování se zpravidla zahrabávají do substrátu a omezují aktivitu. Teprve po vyhřátí terária začínají být znovu aktivní a po několika dnech začnou žrát. Asi po 6 týdnech samec začne s námluvami. Přesný průběh můžeme těžko pozorovat, protože chameleoni jsou ukryti v listí. Páření se odehrává pozdě večer. O zdařilém odchovu není dodnes (1992) nic známo. Jak dokazují pozorovaná páření, impulsem pro úspěšné rozmnožení v teráriu je přezimování.
Potrava: Larvy zavíječů, malí cvrčci, nejmenší švábi, svinky, mouční červi, mouchy a moli přijímá nerad. Spotřebu vody pokrývá rozprášenou vodou. Během přezimování nepřijímá žádnou vodu ani potravu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama