Agama vousatá

16. dubna 2008 v 11:43 | Lingiti B) |  Agama vousatá
Agama vousatá
Třída:Plazi (Reptilia)
Řád:Šupinatí (Squamata)
Čeleď:Agamovití (Agamidae)
Druh:Agama vousatá (Pogona Vitticeps)
Výskyt:Pouště, polopouště Austrálie
Velikost:40-60cm
Rozmnožování:10-20 vajíček, inkubace 60-70 dnů
Potrava:Převládá živočišná složka
Terárium:Zařizujeme jako pouštní. Jako substrát v teráriu je vhodný terarijní písek, například Exo-terra a dekorační kameny, případně kořeny. Nesmí chybět miska na vodu. Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 30 °C. Pod zdrojem tepla i 40 - 50 °C.
Info:Agama vousatá dosahuje pohlavní dospělosti zhruba ve dvou letech, ale není vhodné je pářit častěji než 1 - 2x do roka. Agamy není potřeba zimovat, ale pro úspěšné páření je to vhodné. Na podzim snižujeme délku svícení až na cca. 7 hodin a teploty v teráriu k 17 stupňům. Agama vousatá bude přijímat méně potravy a bude línější. Zimní klid by měl být dlouhý cca. 8 týdnů. Po této době začneme znovu zvyšovat postupně teploty v teráriu. Nezimujte viditelně slabé jedince, nebo jedince jakkoliv poškozené. I po dobu zimního odpočinku je agama vousatá aktivní, proto je potřeba aby měla stále k dispozici čerstvou vodu a případně rostlinnou stravu.
Potrava:Potrava se skládá ze 70% z živočišného původu a zbytek z rostlinného a to zejména u mladých agam. Občas můžeme podat červa, švába, u větších zvířat i myší, nebo potkaní holátko. Z rostlinné složky přijímá agama vousatá čínské zelí, pampelišky, okurky, rajčata a podobně. Stravu je vhodné občas obohatit přípravkem Roboran H. Při krmení červy a holátky je potřeba dávat pozor na přejídání a případnou obezitu agam.

Pokud již jednu agamu máme a rozhodneme se pro druhou ve stejném teráriu, měly by být přibližně stejné velikosti, protože jsou kanibalické vůči menším jedincům stejného druhu. Případně je potřeba je chovat odděleně, než dorostou přibližně stejné velikosti.
Agama vousatá žije cca. 10 - 15 let, ale jsou to zábavní a klidní společníci, kteří si dobře zvyknou na lidský kontakt a stanou se tak rychle domácími miláčky.

Varuji před nákupem zvířat na burzách z důvodu často velice špatného zdravotního stavu, případně poškození v podobě regenerátů ocasů a podobně. Lépe je nákup ve specializované prodejně, nebo od známého chovatele.
Agama vousatá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 outwork outwork | Web | 7. září 2016 v 17:43 | Reagovat

pujcky pres telefon od 18let :-x

2 Haiduk Haiduk | Web | 6. října 2016 v 4:45 | Reagovat

půjčka online most :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama